Girişim Osgb. Antalya
Girişim OSGB Girişim OSGB
Girişim OSGB Ana Sayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Mevzuat Referanslar İletişim
Yeni Yılda Gündem ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’
 

Yeni yıl ile birlikte tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfındaki iş yerlerinin, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile kapsam altına gireceği belirtildi. Bu kapsamdaki iş yerleri, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmeti almaya başlayacak.
İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği (İSAG) Başkanı Levent Kavlak, Türkiye’de 2001-2012 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 883 bin 71 adet iş kazası meydana geldiğini söyledi. Yaşanan iş kazaları sonucu 13 bin 162 çalışanın hayatını kaybettiği, 21 bin 273 çalışanın ise yaralanarak iş göremez duruma düştüğü ortaya çıktı. Türkiye’de her gün ortalama 3-4 kişinin yaşamını kaybettiği, 7-8 kişinin engelli kalarak ailelerin ocaklarına ateş düştüğünü belirten İSAG Başkanı Kavlak, “İş kazalarında ölüm ve yaralanmaların yaş aralığı ortalama 20-35 olduğu düşünülürse, öksüz kalan çocuklar, dul kalan eşler ve yürekleri yanan analar ve babalar yaşanan üzüntülerin ne kadar büyük boyutlarda olduğu görülmektedir” dedi.
İş kazaları sonucu yaşanan dramlarla birlikte ülke ekonomisinin her yıl yaklaşık 40 milyon dolar zarara uğradığını belirten Kavlak, “İngiltere, Almanya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Avustralya gibi ülkelerde iş kazaları ve meslek hastalıkları oranının düşük olmasının en büyük nedeni, o ülkelerde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün sadece iş yerlerinde değil, toplumun tamamında benimsenmesiyle gerçekleşmiştir. Şu an itibariyle 35 bin 153 iş güvenliği uzmanı, 6 bin 93 iş yeri hekimi mevcuttur. 2013 yılı sonu itibariyle bu sayı toplam 70 bin civarında olacaktır” dedi.
‘Tehlikeli’ ve ‘çok tehlikeli’ sınıfında 700 bine yakın iş yerinde ise 1 Ocak 2014 itibariyle iş güvenliği uzmanı ve işleri hekimi istihdam yükümlülüğünün başlayacağını hatırlatan Kavlak, “1-10 arası çalışanı olan ve ‘çok tehlikeli’ ve ‘tehlikeli’ sınıfta sayılan iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini devlet destekleyecektir. Ülkemizde şu an itibariyle binden fazla Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi açılmış ve ülkemizin hemen tüm illerinde hizmet vermeye başlamıştır. 50’den az çalışanı olan ‘az tehlikeli’ sınıfta sayılan iş yerlerinde ve kamuda ise 1 Temmuz 2014 yılında iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu başlayacaktır” dedi.

 

 
Untitled Document

SOSYAL MEDYA

HÄ°ZMETLERÄ°MÄ°Z

 

BİZE ULAŞIN

  * İş Güvenliği Uzmanı
* İşyeri Hekimliği
* Diğer Sağlık Personeli
* Risk Analizi
* İş Güvenliği Eğitimi
* Acil Durum Planı
* Ortam Ölçümleri
 

GİRİŞİM OSGB
Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri Adres : Şafak Mah. 75. Yıl Cad. No:109/6 Kepez/Antalya
Telefon : 0242 227 4545
Faks : 0242 227 4544

E-Posta : info@girisimosgb.com